Руслан Демчак відповідає на питання Finclub «Кого варто найняти до Ради НБУ?». Необхідність обрання нового складу Ради НБУ виникла після закінчення терміну повноважень попередньої ще у вересні.


Руслан Демчак, заступник голови комітету з питань фінансової політика та банківської діяльності Верховної Ради:

 

«Сьогодні багато в чому піддається критиці діяльність Нацбанку. Відповідно, варто було заздалегідь оприлюднити інформацію по кандидатурам на посади членів Ради НБУ. Крім цього, вже відпрацьована практика роботи «соціальних ліфтів», коли державні посади займають переможці відкритих конкурсів, що також було б доцільно в цій ситуації. Однак терміни по створенню Ради НБУ вже порушенні, також порушено і процедурні планові заходи, які має виконувати Рада (затвердження основних принципів грошово-кредитної політики на 2016 рік, затвердження кошторису витрат НБУ на 2016 рік тощо).

 

Безумовно, кандидатури, які мають бути подані парламентом та головою держави до Ради НБУ, повинні тонко і якісно орієнтуватись в довгостроковій макроекономічній стратегії. Саме цього не вистачає в правлінні НБУ, воно більше опирається на думку фахівців міжнародних фінансових установ (Світового банку, МВФ). Їх рекомендації більшою мірою правильні, однак вони не завжди є дієвими для нашої країни. Не варто апелювати тільки до того, що є затверджені рекомендації від МВФ, які ми маємо виконувати, варто робити більш рішучі і стратегічно скеровані кроки.

 

Керівництву НБУ варто почути максимальну кількість рекомендацій та вивчити досвід інших країн. В разі запрошення у якості експертів до Ради НБУ спеціалістів із ЄС, Азії чи інших країн, які безпосередньо виводили свої держави із економічної кризи, Україна мала б дієвіший потенціал для відновлення та розвитку фінансової сфери.

 

Чому б не створити на базі Ради НБУ фахову площадку макроекономічних фахівців, в тому числі висококваліфікованих іноземних експертів? Вони б могли фахово стратегічно, в режимі реального часу, направляти діяльність Національного банку, від якого в великій мірі залежить і відновлення економіки України.

 

Наразі комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності готує лист на всі фракції із проханням надати своїх кандидатів до Ради НБУ. Після отримання цієї інформації, на відкритому засіданні будуть розглянуті всі кандидатури. По результатам рейтингового голосування інформація буде подана у вигляді рекомендацій до зали Верховної Ради».