Руслан Демчак про децентралізацію

Коментуючи питання децентралізації влади, для вінницького телеканалу Вінтера, народний депутата України Руслан Демчак запевнив, що сьогодні Україна готова до децентралізації, незважаючи на те, що процес впровадження відбувається в найскладніші часи незалежності.

 

«Україна не перша країна, яка проводить децентралізацію влади. Всі країни Західної і Східної Європи пройшли цей процес. Країни, що провели децентралізацію – значно випереджають Україну в соціально-економічному розвитку.

 

Мені подобається досвід Данії і Швеції, де було укрупнення територіальних громад в три етапи, починаючи ще з 70-х років. І воно успішне, адже ми бачимо, як ці країни живуть сьогодні» - пояснює Руслан Демчак.

 

Парламентар від Вінниччини зазначає, що по його виборчому округу №18, поки що немає прикладів об’єднання громад, хоча Вінниччина одна перших в державі прийняла Перспективний план формування територій громад Вінницької області, який передбачає створення на її території 106 спроможних об’єднаних територіальних громад.

 

Загалом в Україні перші місцеві вибори пройдуть у 159 об’єднаних територіальних громадах.

 

«Добре, що ми змогли внести відповідні зміни до виборчого законодавства і такі громади будуть  брати участь у місцевих виборах. Ми будемо вивчати їх досвід об’єднання, як вони запрацювали і реалізовувати напрацювання на Вінниччині» - зазначає Демчак.

 

Народний депутат підкреслює, що збільшення владних повноважень, це і збільшення відповідальності. Децентралізація – це практично корисна річ: громади стануть багатшими, більш спроможними вирішити проблеми, у них з’являться ресурси, можливості і повноваження, про які вони навіть не знають: «Найголовніше, щоб громада була самодостатньою, могла самостійно  управляти, отримувати ресурс і його розподіляти. Адже поки гроші ідуть з Києва, по дорозі вони «губляться» або розтрачуються. А задача громад – ресурси, які зберуться, потратити на дороги та транспортування, школи та садочки. Тобто на логічне укрупнення.

 

Важливо, щоб не зверху спускалось розпорядження закрити школу чи садочок. А це відбувалось тільки тоді, коли громада сама прийме таке рішення логічно та економічно прорахувавши його.  Наприклад, громада приймає рішення, що економічно простіше дітей привезти в районний центр. А відповідно пустити додатковий маршрут шкільного автобусу. І таким чином діти отримують крім освіти, ще й гуртки, спортивні секції. Отримають вищий рівень навчання і відповідно будуть мати більше шансів вступу у престижні національні вузи» - резюмує Руслан Демчак.