Санкційний фокус – тотальне ембарго на російську нафту

Світ протестує проти війни в Україні за допомогою санкцій. На кінець березня кількість введених санкцій проти фізичних та юридичних осіб Росії вже досягла 7116.

 

Навіть традиційно нейтрально стримані країни – Швейцарія, Південна Корея, Сінгапур – прийняли рішення завдати удар по російській економіці, щоб допомогти закінчити війну в Україні. За прогнозами американського банку JPMorgan очікується, що через введені санкції у другому кварталі економіка РФ впаде на 20%.

 

Але треба визнати, що доходи від експорту нафти та нафтопродуктів для Росії є її  «точкою G» –головним підживленням її економіки та, відповідно, військової галузі. Експерти відзначають пряму залежність між світовими цінами на нафту та війнами, які розв'язує Росія. Так, за рекордних цін на нафту у 2008 році РФ вторглася до Грузії, у 2014 році вторглася в Україну і так само за нинішнього рекордного рівня ціни на нафту РФ 24 лютого розпочала повномасштабну війну проти України.

 

З початком вторгнення в Україну з Росії вже пішли усі західні гіганти нафтового бізнесу (Exxon, BP, Shell, Eneos, TotalEnergies та ін.). Австралія, Великобританія, Канада та США запровадили прямі заборони на покупку російської нафти. Великі енергетичні фірми не просто бояться громадського засудження. Але також це загрожує фінансовими та логістичними перешкодами, витратами на перевезення, що зростають, закриттям кредитних можливостей і неможливістю отримати страховку.

 

Проте, на жаль, залишаються країни, які продовжують купувати російську нафту. Серед них є деякі країни ЄС, Індія, Китай, Південна Корея. Основні імпортери нафти з Росії у Корею є SK Innovation, S-Oil, які можуть провести імпортозаміщення.

 

Тільки тотальне ембарго на постачання енергоносіїв: нафти, нафтопродуктів (в тому числі бітуму), газу, вугілля, а також металів із Росії може зупинити країну-агресора, ослабивши її економіку. Якщо країни, що залишилися, бойкотуватимуть співпрацю з РФ, то це призведе до того, що Росія зможе продовжити видобуток нафти тільки до моменту, коли всі її резервуари будуть повністю заповнені. Після цього настане незворотний етап консервації свердловин, багато з яких відновити вже буде неможливо.