Руслан Демчак про Держбюджет 2020

Держбюджет 2020 – прийнято. Вже традиційно у рекордному турборежимі, навіть без розгляду правок до документу.

 

Загалом не простежується обіцяних економічних «проривів», як власне і «закінчення епохи бідності».

 

Урізано фінансування регіонів. Таким чином всі мери стають залежними від випрошування коштів з Києва. На бюджетній децентралізації фактично ставиться крапка. Крім того на місцеві бюджети переносять тягар виплат соціальних гарантій, які можуть виявитися не посильними. В такому випадку місцевій владі доведеться економити на інших статтях витрат, наприклад, ремонтах шкіл та садочків.

 

Позитивних змін у соціальній політиці також не проглядається. На 2020 рік не передбачено підняття зарплат вихователям дитячих садочків, викладачам ПТУ та позашкільної освіти. Реформа розроблена попереднім урядом, яка передбачала щорічний перерахунок пенсій, наразі виглядає, як знущання при підвищенні пенсій на 131 грн. за рік, що складає лише 8%. При цьому підвищення мінімальної зарплати заплановано тільки на 550 грн.

 

Основана стаття витрат Держбюджету – більше 420 млрд. грн. піде на погашення та обслуговування боргів. Отже, в наступному році, кожен українець буде змушений заплатити 10 тис. грн. на покриття держборгу країни.

 

Маємо скорочення бюджету на субсидії до 47 млрд (в 2019 році було – 55 млрд грн). І це при  зростанні тарифів на комунальні послуги. Отже, відтепер більше сімей платитимуть за рахунками самостійно.

 

Витрати на безпеку і оборону, як і після першого читання, залишились рекордно високими. Видатки на Нацгвардію зростають на 850 млн. грн., на МВС збільшились на 4 млрд. грн., а на СБУ – 2,5 млрд. грн. Будемо сподіваюсь, що це не превентивні міри направлені на захист від протестів, які останнім часом стають все частішими. І з таким Держбюджетом можуть викликати додаткові занепокоєння.