Середній бізнес став ініціатором розвитку в Україні розповсюдженого у всьому світі фінансового інструменту для залучення довгострокових грошей – корпоративних облігацій. В Україні з`явилася перша компанія у сегменті середнього бізнесу, яка випустила корпоративні облігації на суму 30 млн гривень для фізичних осіб. Дохід з облігацій перевищує дохід за депозитом.  Купляти бонди та зберігати з їхньою допомогою гроші, може наразі кожен громадянин країни.

 

У всьому світі середній та малий бізнес формує та розвиває внутрішній ринок країни, при цьому середній допомагає розвиватися малому. Компанії середнього розміру залучають інвестиції для розвитку через корпоративні облігації. Таким чином населення, через корпоративні облігації, стає інвестором та допомагає розвиватися внутрішньому ринку. В Україні банки не можуть задовольнити потребу бізнесу у додаткових грошах для фінансування розвитку. Ринок корпоративних облігацій практично не розвинено через відсутність кейсів з випуску середніми компаніями корпоративних облігацій. Тому компанія ЕСКА Капітал вирішила розвивати цей сегмент власним прикладом.

 

«Останні 10 років з кварталу в квартал і з року в рік компанія демонструє збільшення чистого прибутку, незважаючи на кризові явища в економіці. Таких компаній як наша у середньому бізнесі - багато. Ми бачимо, що корпоративні облігації середнього бізнесу можуть стати альтернативою для заощадження грошей та інструментом для розвитку внутрішнього ринку. З іншого боку, бум корпоративних облігацій вже відбувається протягом останніх п’яти років у країнах, що розвиваються», - говорить Сергій Васьков, керуючий партнер лізингової компанії ЕСКА Капітал.

 

ЕСКА Капітал випустила облігації із фіксованою процентною ставкою 19% на три роки. Наразі таких показників не може надати ні один банківський депозитний продукт. У такий спосіб засновники компанії намагаються сприяти розвитку ринку фінансових інструментів, який допомагає вистояти під час кризи середньому бізнесу та залучити владу та громадськість до розвитку фондового ринку України.

 

За прогнозами експертів, ринок корпоративних облігацій стане рушійною силою для розвитку фондового ринку України та може зміцнити економіку країни в цілому. Як зазначили фінансові експерти під час зустрічі з медіа, ініційованою представниками ЕСКА Капітал 20 березня у столичному просторі iHUB, - потенціал фондового ринку становить 200 млрд гривень.

  

Із свого боку влада створює правову підтримку інвесторам та емітентам. Руслан Демчак, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності сказав: «Безперечно, внутрішній інвестор повинен бути захищений. Але для швидкого розвитку ринку корпоративних облігацій в Україні також потрібні історії успіху компаній-емітентів. Вочевидь, що сьогодні першопроходьцем цього напрямку стає середній бізнес. Перші успішні розміщення корпоративних облігацій проб’ють дорогу для багатьох інших компаній, та привернуть увагу вітчизняних інвесторів».

 

«Ми маємо на меті перезапустити ринок корпоративних облігацій, довіра до якого була підірвана після кризи 2008-2009 років, - розповів Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України. - У 2016 році за підтримки ЄБРР ми проаналізували найкращу світову практику з цього питання, напрацювали досить багато законодавчих змін, які наразі імплементовані в рамках законопроекту 7055 «Про ринки капіталу та регульовані ринки». Там є окремий розділ, який ми плануємо присвятити саме корпоративним облігаціям і врегулюванню відносин між позичальником коштів – емітентом - і кредитором – інвестором. Зокрема, запровадження цим законопроектом інститутів адміністратора за випуском облігацій і зборів власників дозволить дати інвесторам в корпоративні облігації нові інструменти захисту».

 

Наразі за офіційними даними НБУ у населення накопичено більш ніж 304 млрд гривень, які не працюють та просто знаходяться вдома. А це майже 41% бюджету України. Якщо ці кошти залучити до українського бізнесу, країна зможе суттєво підвищити свої економічні показники та зміцнити економіку.

 

«Що буде передумовою створення потоку домашніх інвестицій в тому числі і в корпоративні облігації? Насамперед, монетарна стабілізація, - вважає Іван Компан, економіст, директор Deloitte Academy Ukraine, викладач Единбурзької бізнес-школи, -  Люди повинні повірити в національну валюту. Те, що гривня останні рік-два знаходиться на приблизно одному рівні – чудово. Але українці повинні бути впевнені, що вона буде стабільною не рік, не два, а 10-20 років. Тоді вони будуть робити інвестиції в гривні».

 

Як зазначив Сергій Васьков, Польша є дуже показовим прикладом того, як розвинений фондовий ринок країни та  внутрішній інвестор, який вкладає гроші в цінні папери польських компаній, допомагає не лише пережити кризу, а навіть зростати економіці країни.

 

Apple, Alphabet і Microsoft входять в число провідних американських компаній, які є реальною силою на ринку облігацій. Ці компанії вкладають сотні мільярдів доларів вільних коштів в державні та корпоративні бонди. За даними Комісії з цінних паперів і бірж SEC, тридцять американських компаній тримають інструменти з фіксованою прибутковістю на суму більш ніж $ 800 млрд.

 

Таким чином країни активно залучають гроші в економіку. Першими, хто розвиває цей сегмент стають інституційні інвестори, такі як страхові компанії та банки.

 

«Корпоративні облігації входять до переліку активів для убезпечення резервів страхових компаній, отже страхові компанії можуть створювати попит на такі цінні папери, - сказала Галина Третьякова, Генеральний директор Української федерації убезпечення. – Звісно, згідно з законом, такі облігації повинні мати обіг на офіційних площадках. Страховикам потрібні надійні  цінні папери».

 

Зазвичай слідом за інституційними інвесторами приходять з інвестиціями і фізичні особи, тобто громадяни України. Під час дискусії експерти посилалися на дослідження GFK Ukraine, згідно з даними якого обізнаність українців, щодо фінансових інструментів дуже низька. Також низький рівень довіри через банківську кризу. Натомість корпоративні облігації стають легким та надійним засобом для заощадження грошей. Олександр Буковинський, директор «ЕСКА Капітал» зазначив: «Для прийняття рішення з приводу облігацій, варто оцінити ключові фінансові показники, зокрема прибутковість із порівнянням відсотку прибутку по галузі, скільки років компанія працює на ринку, компанія повинна мати чітку та зрозумілу бізнес-модель, бездоганну кредитну історію та репутацію. Не варто забувати, що репутація акціонерів також має важливе значення».

 

«Масове поширення персональних комп’ютерів призвело до того, що все більше і більше людей починають інвестувати в цінні папери через зручні програмні додатки до смартфона чи комп'ютера, не виходячи зі своєї квартири,  - розповів Тарас Козак, Засновник та Президент інвестиційної Групи УНIВЕР. -

Наприклад, для інвестування в корпоративні облігації фізичній особі треба заключити два договори: на зберігання паперів та на брокерське обслуговування. Фізична особа не має права купити цінні папери без посередництва спеціалізованого торгівця цінними паперами. Отже треба зустрітися з торгівцем, заключити з ним вказані договори, а потім вам пояснять, що робити далі. Більше приходити до торгівця  цінними паперами непотрібно, купляйте та продавайте через комп'ютер чи смартфон. Процес, як бачите, зовсім не складний».

 

В результаті дискусії, експерти дійшли до висновку, що корпоративні облігації є однією з найбільш ефективних альтернатив для стимулювання зростання українського бізнесу. Подібна практика використовується вже більш ніж у 47 країнах, що розвиваються, згідно з даними журналу Financial Stability №30 за 2017 рік. Було відзначено тренд, - наразі відбувається бум корпоративних облігацій, що стають альтернативою кредитів для середнього бізнесу, та надають населенню заощаджувати та надійно зберігати гроші. Експерти дійшли до висновку, що корпоративні облігації стали більш доступними, мають високий рівень надійності, та можуть стати вирішенням питання із залучення грошей у середній бізнес. З іншого боку для населення, це найкраща альтернатива банківським депозитам, як з точки зору надійності збереження коштів так і з точки зору дохідності інвестицій.