Комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності підтримав проект Закону України «Про установу фінансового омбудсмена» №8055 та рекомендує Верховній Раді прийняти його за основу.

 

Як розказав один із ініціаторів законопроекту заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, народний депутат фракції Партії “Блок Петра Порошенка” Руслан Демчак, даним проектом передбачається створення установи фінансового омбудсмена – незалежного органу, який вирішуватиме спори споживачів фінансових послуг та сприятиме захисту їх прав для збільшення довіри до фінансового сектору.

 

«Цього наразі потребує кожен українець, адже за дослідженням проекту USAID «Справедливе правосуддя» в 2016 році судам довіряло лише 10% українців. Такий альтернативний механізм вирішення спорів функціонує в 24 з 28 країнах ЄС.

 

Зважаючи на те, що однією з найбільших проблем всієї фінансової системи сьогодні залишається недостатній рівень довіри до неї з боку споживачів, пропонована ініціатива може стати  головною складовою її відновлення» - пояснив народний депутат.

 

Основними перевагами запровадження інституту фінансового омбудсмена в Україні є: швидкість розгляду  спорів між споживачами та надавачами фінансових послуг (до 60 днів), дешевизна в порівнянні із судовими зборами (5% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб – це лише 88 гривень) та неупередженість (споживач не обмежений правом звернутися до суду).

 

Рішення фінансового омбудсмена або його уповноваженої особи стає обов’язковим до виконання та набирає законної сили після закінчення строку для його оскарження в суді будь-якою із сторін спору.

 

Руслан Демчак зазначив, що в процесі підготовки законопроекту і попередніх обговорень найбільше питань викликали норми щодо фінансування фінансового омбудсмена за рахунок ринку та обов’язковості його рішень: «Можливо, ці зауваження залишились у представників ринку і сьогодні. Тому хочу ще раз підкреслити, що ми розглядаємо фінансового омбудсмена не як каральний орган для фінансових установ, а як ефективний механізм вирішення спорів, яких зараз накопичилось чимало. А пропонований механізм, поза сумнівами, більш оперативний і більш дешевий ніж судові розгляди або санкції регуляторів» - резюмував парламентар.