За попередніми розрахунками Мінекономрозвитку, у 2016 році рівень тіньової економіки склав 34% від офіційного ВВП, що на 6% менше порівняно з показниками 2015 року.

 

Але є й інші менш оптимістичні дані. Наприклад, останнє дослідження міжнародної асоціації ACCA, присвячене оцінці і прогнозу розвитку глобальної тіньової економіки, поставило Україну серед 28 країн на третє місце в рейтингу за рівнем тіньової економіки, пропустивши вперед тільки Азербайджан і Нігерію.

 

Це говорить про те, що динаміка детінізації поки що стримується досі невирішеними проблемами, що негативно позначається на показниках розвитку економіки країни в цілому.

 

На сьогодні запропоновано до розгляду пакет законопроектів по детінізації, яким покликано знизити тіньову економіку мінімум вдвічі. "За" виступає весь чесний український бізнес, експерти та міжнародні інститути. "Проти" – вузький, але заможний прошарок контрабандистів і популістів.

 

Нардеп від БПП Руслан Демчак назвав ТОП-5 змін, що завдадуть серйозних перепон організаторам і оптовим постачальникам контрабанди в Україні.

 

Ліквідація "посилкової контрабанди"


У 2016 році кількість таких посилок перевищила 20 млн шт., що в кілька разів вище показника 2015 року.

 

Пропонується місячне обмеження €150 безмитних посилок. Що має призвести до різкого скорочення зловживань у цій сфері, поповнення бюджету і при цьому не зачепить інтереси чесних покупців, які замовляють товари за кордоном для власних потреб.

 

Мотивація покупця перевіряти фіскальні чеки (кешбек)


Після покупки товару на суму понад 850 гривень (50 неоподатковуваних мінімумів) покупець може в разі отримання фіскального чека на 3-й день перевірити на сайті ДФС його реєстрацію. У разі якщо чек не буде виявлено, можна написати заяву до місцевого органу ДФС, а після фактичної перевірки і виплати магазином 2-кратної суми штрафу, покупець отримує 50% цього стягнення, і фактично компенсує суму покупки. Таким чином, кожен покупець стає мотивованим перевіряючим.

 

У виграші – чесний бізнес, покупці і бюджет країни. У програші – нечесні власники магазинів, які не бажають видавати фіскальні чеки і поповнювати бюджет податками.

 

Ліквідація прикордонної контрабанди


Сьогодні існує ціла схема роботи організованих груп контрабандистів, яка більше схожа на "мурашині перегони", коли місцеве населення прикордонних регіонів по кілька разів на день вивозять з-за кордону товар "для себе" на суму €500 на людину.

 

Запропоновано встановити місячне обмеження €500 в перший раз, €300 в другий раз безмитного ввезення товарів фізичною особою на територію України.

 

Повна сплата всіх митних платежів дасть законний інструмент митниці ліквідувати схему, не зачепивши при цьому інтереси фізичних осіб, які дійсно купили товари для власних потреб.

 

Інтернет-магазини стануть прозорими


За даними Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, тільки 1% скарг покупців інтернет магазинів можливо належним чином відпрацювати, оскільки першочергово неможливо ідентифікувати продавця.

 

Отже, інтернет-магазини зобов'язані будуть публікувати на власних сайтах інформацію про продавця, телефон та фактичну адресу свого місцезнаходження.

 

Відкритість даної інформації сприятиме додатковому захисту прав споживачів та  детінізації економіки.

 

Збереження документів від постачальників


Всі групи спрощенців зобов’язані будуть зберігати первинні документи від постачальників товарів та послуг протягом 1095 днів (зараз така норма є чинною для всіх інших юридичних осіб).

 

Ланцюжок поставок товару стає прозорим, попит на контрабанду різко впаде, зловживання знизиться і "спрощенка" збережеться! Також необхідно розширити фіскалізацію на ризикові товари і великі магазини, щоб не зачепити при цьому малий бізнес який працює на ринках і в МАФах.

 

Для Європи аналогічні закони – давно вже працююча норма. Але тут питання не тільки в наслідуванні. Детінізація економіки сприяє створенню рівних умов для всіх учасників ринку і здорової конкуренції, а найголовніше – це можливість додаткового наповнення державного бюджету більше ніж на 40-50 млрд грн.

 

www.5.ua